دوشنبه 31 ارديبهشت 1397   17:38:40
1397/2/25 سه‌شنبه
برای رسیدن به اهداف نهایی بیمه سلامت حمایت‌های بیشتری لازم است
اگرچه درسال های اخیر نظام سلامت توانسته با استفاده از راهبرد مراقبت های بهداشتی اولیه به پیشرفت های چشم گیری دراین زمینه برسد اما یکی ازمهمترین دغدغه های سیاستگذاران ، برقراری عدالت در سطح کلی سلامت مردم و بالا رفتن شاخص عدالت درسلامت و دسترسی به خدمات سلامت است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بیمه سلامت ایران، به نظر می‌رسد نظام سلامت کشور، توان بسیارعظیم و بالقوه‌ای دارد؛ نه فقط برای ایجاد منابع پایدار برای نظام سلامت بلکه این بار نظام سلامت می‌تواند درنقش طبیبی برای بهبود اقتصاد کشور و گذر از تنگناهای اقتصادی باشد. درهمین راستا سازمان بیمه سلامت ایران با موافقت و ابلاغ شورای عالی گسترش دانشگاه‌ها مرکز تحقیقات ملی بیمه سلامت راه اندازی و اقدام به جذب اعضای هیات علمی از افرادی که به حوزه سلامت آشنا هستند خواهد کرد تا گام مهمی درتربیت نیروی انسانی متخصص و تولید محتوا در حوزه بیمه سلامت بردارد.
بر اساس ماده 38 قانون برنامه پنجم توسعه، با تجمیع سازمان‌های بیمه گر کشور، اساسنامه تشکیل سازمان بیمه سلامت ایران ابلاغ و این سازمان دراول مهرماه سال 91 تشکیل شد تا خدمات پایه سلامت به طور یکسان به تمام مردم در قالب یک سازمان ارائه کند و تمام جمعیت کشورتحت پوشش بیمه درمان قرار گیرند.
براین اساس، توجه ویژه‌ای که هیات دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی همواره به حوزه سلامت داشته و دارند قابل تقدیر و ستایش است بطوری که تعامل مجلس و دولت با سازمان بیمه سلامت به سمتی درحرکت است که وضعیت محدود اعتبارات مشکلی برای خدمات رسانی به مردم پیش نخواهد آورد چراکه مجلس و دولت نیز تمایلی ندارند خللی درارائه خدمات بیمه سلامت به مردم به ویژه محرومان به وجود آید.
سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری به همگانی ساختن بیمه پایه درمان و پوشش کامل نیازهای پایه درمان توسط بیمه ها برای آحاد جامعه و کاهش سهم مردم از هزینه های درمان تاکید ویژه ای دارد تا آنجا که بیمارجز رنجِ بیماری، دغدغه و رنج دیگری نداشته باشد. درهمین راستا ، بیمه سلامت ایران با هدف پوشش اقشار مختلف از چند میلیون نفر آغاز شد و اکنون ۴۱ میلیون نفر درسراسر کشور تحت پوشش این بیمه هستند.
از آنجایی که اجرای طرح تحول سلامت به طور مستقیم به سازمان‌های بیمه‌گر از جمله سازمان بیمه سلامت تاثیر می‌گذارد،بنابراین تعامل وهمکاری وزارت بهداشت و بیمه ها می تواند ازهدررفت هزینه ها جلوگیری کند که این موضوع حتی اگر منابع به طور کامل تخصیص یابد در اولویت کاری مسئولان حوزه سلامت قرار گرفته است. بدون شک باید گفت اگر در طی سال‌های گذشته مدیریت صحیحی برمنابع صورت می گرفت بسیاری از مشکلاتی که اکنون حوزه سلامت به ویژه بیمه ها با آن روبرو بودند، وجود نداشت.
علی لاریجانی ، رئیس مجلس شورای اسلامی معتقد است: دولت و مجلس گام های خوبی در زمینه سلامت مردم برداشتند که باید نقایض موجود آن نیز برطرف شود.
وی ضمن بازنگری براجرای طرح تحول سلامت می گوید: باید به منظور ساماندهی این طرح مشکلات موجود مرتفع شود و مجلس آمادگی خود را برای ایجاد وفاق بین بخش های مختلف به منظور ساماندهی و کمک براجرای این طرح اعلام می کند لذا مجلس شورای اسلامی این موضوع را پیگیری خواهد کرد تا پشتیبانی منابع مالی این طرح به درستی مشخص شود.
 همچنین مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود و عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی نیز می‌افزاید: نگاه مشترکی که مسئولین و دولتمردان به بخش سلامت دارند می تواند اثرات مثبتی را برای حل معضلات و مشکلات این حوزه داشته باشد و امیدواریم در سال جاری با کمک مجلس و دولت بتوانیم بدهی‌های سازمان را از محلی واحد برای حوزه سلامت کشورتامین کنیم.
وی معتقد است:  امیدواریم دولت، با عمل به تعهدات خود از بخش یک درصد مالیات برارزش افزوده و 10 درصد هدفمندی های یارانه ها، سازمان بیمه سلامت ایران را در سال جاری یاری رساند و با شفاف سازی موارد قانونی در بخش دولتی، سلامت و درمان را در مسیر درست آن هدایت کند.

همچنین بیگلری نماینده مردم سقز و بانه درمجلس شورای اسلامی نیز می گوید: با توجه اینکه بیمه سلامت و در راس آن طرح تحول سلامت یاری رسان قشر ضعیف جامعه است مجلس شورای اسلامی هم قطعا به مشکلات آنان کمک خواهد کرد.نگرانی نمایندگان مردم درباره کاهش بودجه سازمان بیمه سلامت این است که اگر بودجه این سازمان کاهش پیدا کند، بیمه سلامت هرگز نخواهد توانست افرادی که بیمه نشدند را تحت پوشش قرار دهد و این دغدغه نمایندگان مجلس نیز هست.
طرح تحول نظام سلامت، طرحی برای بهبود سیستم‌های سلامت ایران است که از اردیبهشت ماه سال 93 در دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران در بیمارستان‌های وزارت بهداشت آغاز به کار کرد. بطوری که تحول در نظام سلامت با سه رویکرد حفاظت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و نیز ارتقای کیفیت خدمات اجرا می‌شود.
ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون می گوید: باید هرکمکی می توانیم برای طرح تحول سلامت و سازمان بیمه سلامت انجام بدهیم زیرا درغیر اینصورت پروژه ها نیمه کاره می‌مانند .طرح تحول سلامت آغاز شده و باید همه منابع برای به سرانجام رسیدن آن دست به دست هم بدهند.وقتی نظام این همه هزینه کرده و زیر ساخت ها نیز آماده شده و تجهیزات زیادی برای بیمارستان ها وارد کشور شده است باید طرح تحول سلامت پیش برود و بیمه سلامت تقویت شود.
یکی دیگر از مشکلات حوزه سلامت همپوشانی همزمان بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت برای بعضی از افراد است. در حال حاضر چهار میلیون و 700هزار همپوشانی بیمه وجود دارد که به ازای هر یک میلیون نفر، 528میلیارد تومان هزینه سازی دارد که البته این هزینه‌ها به نفع حوزه سلامت نیست و باید گفت یکی از عوامل اصلی کسری منابع سازمان‌‌های بیمه‌گر همین موضوع بوده است.
استفاده برخی افراد ازچندین دفترچه بیمه معضلی است که گریبان گیرهمه سازمان های بیمه گر شده است زیرا همه می‌دانیم که  از نظر اخلاقی درست نیست، افرادی دو یا سه دفترچه بیمه داشته و افرادی هم دفترچه بیمه‌ای نداشته باشند و محتاج هزینه‌های درمان خود باشند.
 در سال 95 براساس تبصره 24 ماده یک، سازمان‌های بیمه‌گر درکل کشور مکلف شدند که بحث همپوشانی‌ها را برطرف کنند چرا که با رفع همپوشانی می‌توان، هزینه‌هایی که بر بخش بیمه و سلامت کشور وارد می‌شود را کنترل کرد و بیمه سلامت برای رفع همپوشانی، پیشگام و آماده همکاری با سایر سازمان‌های بیمه‌گربرای اجرای طرح همپوشانی شده است.
فاز اول دستورالعمل رفع همپوشانی بیمه‌ای سال گذشته تهیه و به سازمان‌های بیمه‌گر پایه ابلاغ شده که براساس آن سه ماه به تمامی بیمه شدگان فرصت داده شد تا نسبت به ابطال دفترچه‌های درمانی خود به صورت اختیاری اقدام  کنند. براساس این دستورالعمل سازمان‌های بیمه گر پایه موظف هستند تا درصورت عدم اقدام توسط بیمه شدگان ،بعد از فرصت تعیین شده ، دفاتر درمانی اضافی بیمه شدگان ابطال شود به نحوی که اگر فردی هم بیمه اجباری تامین اجتماعی و هم بیمه حمایتی (سلامت همگانی، بهزیستی، سایر اقشار، کمیته امداد و ...) را دارا بود، بیمه حمایتی حذف شود ولی با وجود همه ابن اقدامات همپوشانی‌ها همچنان ادامه دارد.
سازمان بیمه سلامت ایران معتقد است رفع همپوشانی بیمه ای به جلوگیری از هدررفت منابع کمک شایانی می کند که در
در همین زمینه این سازمان در رفع همپوشانی بیمه ها، دو رویکرد را دنبال می کند. اول اینکه اجازه همپوشانی های جدید را نمی دهد یعنی، برای کسانی که برای اولین بار قصد دریافت دفترچه بیمه درمانی دارند، قبل از صدور دفترچه، از پایگاه سازمان تامین اجتماعی استعلام  و درصورتی که مشخص شود فرد درآن سازمان دفترچه بیمه ندارد، برایش دفترچه صادر می شود. اما اگر تامین اجتماعی اعلام کند که فرد در این سازمان نیز دفترچه دارد، دفترچه بیمه سلامتش حذف خواهد شد. همچنین هنگامی که افراد به بیمارستان مراجعه کنند براساس استحقاق سنجی، همپوشانی بیمه مشخص و  در همان مرکز درمانی یا نماینده مقیم و یا دفتر پیشخوان، دفترچه بیمه را دریافت و سپس اقدام به حذف آن خواهد کرد.  تمدید دفترچه بیمه به عنوان رویکرد دوم سازمان بیمه سلامت ایران است بطوری که تمام همپوشانی‌های بیمه شدگان به مرور در سال ۹۷ مرتفع خواهد شد. یعنی زمانی که افراد برای تمدید مجدد دفترچه مراجعه می کنند، بر اساس اطلاعات کسب شده، همپوشانی مشخص  و دفترچه بیمه متقاضی حذف خواهد شد.
۱۰‌میلیون و ۴۰۰ ‌هزار نفر در طرح تحول سلامت تحت پوشش بیمه سلامت همگانی قرار گرفتند، که متاسفانه پنج تا شش‌میلیون ازاین میزان دو دفترچه بیمه داشته و از دو محل یارانه درمان دریافت می کنند بنابراین باید تعدادی از آنها حذف و یا آزمون وسع در مورد آنها انجام شود. بر اساس قانون بیمه همگانی مصوب سال ۷۳ هر ایرانی باید دارای یک دفترچه باشد.
سید جواد ساداتی نژاد عضو کمیسیون ،آموزش و تحقیقات مجلس می گوید: با توجه به حجم بیمه شدگان درکشورهرگونه مشکل در حوزه اعتباری می تواند ضرر فراوانی به سلامت مردم که عمدتا اقشار ضعیف جامعه هستند ایجاد کند.
وی می‌افزاید: تامین منابع پایدار تنها راه برون رفت از مشکلات بیمه سلامت کشور است.منابع موقت هرسال نیاز به رایزنی های فراوانی دارد و مشکلات مختلف باعث اتلاف وقت مدیران این سازمان می شود.در حوزه مدیریت هزینه اقدامات خوبی در بیمه سلامت در حال انجام است.با حذف هم پوشانی ، پرداخت حق بیمه توسط افراد متمول و ارجاع بیماران به بخش دولتی مدیریت هزینه خوبی صورت می گیرد که مجلس از این اقدامات حمایت می کند.
نماینده مردم شهرستان علی آباد کتول و سخنگوی کمیسیون انرژی در مجلس شورای اسلامی نیز می گوید: کسانی که درآمد بالایی دارند باید بخشی از هزینه های بیمه ای خود را پرداخت کنند تا بیمه سلامت بتواند به اقشار ضعیف خدمات ارائه کند چراکه منابع دولت محدود است.من شخصا با ماموریت های سازمان بیمه سلامت ایران آشنا هستم و می گویم که دولت در سال های اخیر حرکت بسیار خوبی را برای مردم انجام داد تا کسانی که هیچگونه پوشش بیمه ای نداشتند را بیمه کنند و در تاریخ بیمه ای ایران این کار به عنوان یک کاربزرگ خواهد بود.
قره خانی می افزاید: ما منابع نامحدودی نداریم که بخواهیم همه را رایگان بیمه کنیم و اینجا عقل حکم می کند که افراد توانمند و به عبارتی اغنیا حق بیمه شان  را پرداخت کنند تا اینکه بشود از قبل آنها طبقات پائین جامعه را با حداقل پرداخت از جهت حق بیمه ای را بصورت خدمت رسانی کرد.
نماینده مردم تهران درمجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع و معادن  نیزمی گوید: اتخاذ رویکرد و تصمیمی که در مجلس شورای اسلامی در طول برنامه ششم توسعه برای انتقال سازمان بیمه سلامت ایران به وزارت بهداشت گرفته شد، نتیجه و برآیند عقل جمعی و کارگروهی مجلس و وزارتخانه های ذی ربط بود.
وی معتقد است: پایداری توسعه کمی و کیفی ظرفیت‌ها بهره وری منابع و سرمایه‌ها تنوع خدمات ارائه شده کیفیت خدمات و پوشش هرچه بیشتر مشمولین این خدمات براساس اصول و قواعد مولد اقتصادی و طی مسیر در جهت تحقق اهداف شده سازمان بیمه سلامت ایران یک حرکت راهبردی و ملی است.
بی‌تردید همپوشانی بیمه‌‌ها بودجه سالانه سازمان های بیمه گراز جمله بیمه سلامت ایران را تحت تاثیر قرار می‌‌دهد و موجب اتلاف آن می‌شود از این روعدم بکارگیری تدبیرهای کارآمد تبعاتی دارد که در پاره‌‌ای موارد غیرقابل جبران است.
در نهایت با وجود اینکه مجلس شورای اسلامی و دولت در لایحه بودجه سال 97 منابع قابل توجهی را نسبت به سال‌های قبل به سازمان بیمه سلامت ایران اختصاص دادند اما  آنچه که بیش از هرمسئله ای حائز اهمیت است تخصیص صددرصدی منابع به منظور پیشبرد اهداف و برنامه ریزی های این سازمان است که حتی اگر یک درصد از این منابع به موقع محقق نشود تمامی ارکان حوزه سلامت را تحت تاثیر قرار خواهد داد بنابراین تداوم و استمرار حمایت های دولت و مجلس برای دستیابی به جامعه سالم و برقراری عدالت نیازی است که بیش از هر زمان دیگر احساس می شود.


  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     
 
امتیاز دهی
 
 

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید